CIĘŻKI TEMAT, DLA RODZINY, INICJATYWY, MACIERZYŃSTWO, MIEJSCA

Hospicjum perinatalne – co, gdzie i dla kogo?

Hospicjum perinatalne to miejsce, do którego mogą zgłosić się rodzice, gdy dowiedzą się o wadzie letalnej nienarodzonego dziecka. Ma ono na celu opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne, duchowe i socjalne, opiekę nad noworodkiem i pomoc w załatwianiu wszelkich formalności.

Wada letalna, czyli śmiertelna – skutkuje śmiercią dziecka przed lub krótko po narodzeniu. Do takich wad zaliczamy m.in. zespół Patau, zespół Edwardsa lub zespoły wad wrodzonych. Rodzice zazwyczaj słyszą diagnozę, a krótko po niej informację, że w takim wypadku mogą przerwać ciążę i najlepiej, żeby podjęli decyzję szybko. Są zrozpaczeni, rozbici i nie wiedzą jak postąpić. Niestety wciąż niewielu ginekologów przekazuje wiadomość o tym, że istnieje inne wyjście.

Diagnoza, i co dalej?

Usłyszenie takiej diagnozy jest jednym z najtragiczniejszych ludzkich doświadczeń. Rodzice przeżywają szok, załamanie, poczucie winy i niejako żałobę po zdrowym dziecku. Burzą się ich wszystkie plany i marzenia. W tak silnych emocjach są zmuszeni podjąć decyzję, która tak czy inaczej będzie miała negatywne skutki – aborcja lub przeżycie przedwczesnej śmierci własnego dziecka. Przez stres, presję czasu i poczucie osamotnienia mogą niestety postąpić wbrew własnemu sumieniu. Rodzice potrzebują w takim momencie przede wszystkim wsparcia psychicznego i uzyskania rzetelnych informacji na temat stanu zdrowia dziecka oraz wszystkich możliwych rozwiązań.

Prawdziwa pomoc

Taką pomoc daje właśnie hospicjum perinatalne. Obejmuje ono opieką całą rodzinę. Rodzice mogą liczyć na konsultacje m.in. z psychologiem, ginekologiem, genetykiem i pediatrą. Jeżeli decydują się na kontynuowanie ciąży, hospicjum daje im możliwość przygotowania się do spotkania z dzieckiem i jego pożegnania oraz pomoc w przeżywaniu żałoby, ewentualnie kontynuowanie opieki nad dzieckiem w hospicjum domowym. Co najważniejsze – nie ocenia i nie potępia rodziców cokolwiek postanowią, ale docenia każde życie.

Hospicjum perinatalne zajmuje się też dzieckiem po narodzeniu. Dba o to by nie czuło bólu oraz by nie było poddawane uporczywej terapii. Pomaga jak najlepiej zapamiętać wspólne chwile. Pracownicy hospicjum przygotowują na tę okoliczność personel medyczny szpitala,  w którym dziecko ma przyjść na świat. Rodzice spisują z pomocą położnej plan porodu,  w którym zaznaczają, że zdają sobie sprawę z niekorzystnej diagnozy, proszą o zapewnienie komfortu, intymności i wstrzymanie się od niepotrzebnych interwencji medycznych. Proszą też np. o wykonanie pamiątkowego odcisku stópki i o mozliwość ochrzczenia dziecka na sali porodowej.

Podaj dalej!

W Polsce istnieje kilkanaście takich miejsc m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu,  Katowicach, Gdańsku, Lublinie, Białymstoku (Olsztyn, czekamy! 🙂 ). Hospicja perinatalne wciąż nie są w żaden sposób finansowane przez państwo. Działają głównie na zasadzie fundacji, a ich opieka jest dla rodziców bezpłatna. Nie potrzeba również żadnego skierowania aby otrzymać pomoc.

Na koniec mini sonda – kto słyszał, kto nie słyszał? Mam ciągle wrażenie, że za mało się o temacie mówi, a to według mnie bardzo bardzo ważne!

TUTAJ jedna z historii rodzin objętych opieką Hospicjum Razem – Uli, która żyła 26 godzin.

Tagged , , , ,

1 thought on “Hospicjum perinatalne – co, gdzie i dla kogo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *