MAŁŻEŃSTWO

Jak zbudować szczęśliwe małżeństwo?

Jakiś czas temu pisałam Wam o trzech rzeczach, których nauczyło nas małżeństwo, z nadzieją że być może dla części z Was okażą się pomocne. Dzisiaj znów kilka wskazówek dotyczących budowania relacji, tym razem na bazie wiedzy i doświadczenia pani Małgorzaty Walaszczyk, od wielu lat będącej doradcą rodzinnym.

Różnice są po coś

Jak mówi dr Pulikowski “Pod względem fizycznym każdy mężczyzna pasuje do każdej kobiety, pod względem psychicznym żaden mężczyzna nie pasuje do żadnej kobiety”. Problemy w relacjach bardzo często wynikają właśnie z faktu, że mężczyzna jest mężczyzną, a kobieta kobietą. W rozmowach ze znajomymi często widzę, że przeżywają w swoich relacjach bardzo podobne trudności. “Bo on się nie domyśla, a przecież wysyłam mu sygnały”. “Bo on nie chce mówić co czuje”. “Bo ona za dużo gada”.  “Bo on wychodzi z kolegami akurat kiedy mamy jedyny wieczór dla siebie”. “Bo ona chce wszystko kontrolować”. Możemy się zastanawiać po co Bóg stworzył nas tak, że ciężko jest się nam porozumieć? Żebyśmy ciągle ze sobą walczyli? Ano nie. Kobiecość i męskość uzupełniają się. Różnorodność jest nam dana po to, żebyśmy dzięki niej budowali jedność. Nie pomimo, ale dzięki. To ona daje nam przestrzeń do rozwoju. Ponieważ jesteśmy różni, musimy stale wychodzić poza siebie i rezygnować ze swojego egoizmu. A wszystko po to, żebyśmy nauczyli się kochać.

Opuści człowiek ojca i matkę…

Ile konfliktów, kryzysów, a nawet całkowitych rozpadów małżeństwa było spowodowanych niezdrową relacją z rodzicami? Kiedy nie przyjmujemy tego, że teraz to mój współmałżonek jest moją najbliższą rodziną. Kiedy opinia mamy jest ważniejsza niż jego zdanie. Kiedy jestem przekonana, że mój mąż nigdy nie dorówna mojemu tacie. Kiedy wydaje mi się, że rodzina, z której pochodzę, we wszystkim przewyższa rodzinę mojej żony. Kiedy w domu chcę wprowadzać dokładnie takie same porządki, jakie panowały u moich rodziców. Przykładów można mnożyć, a niestety bardzo często pozostajemy tej sytuacji nieświadomi. Drugą skrajnością jest ciągłe noszenie w sobie ran zadanych w dzieciństwie. Wracanie, przypominanie krzywd z przeszłości i “pielęgnowanie zranień zamiast relacji”. Nie prowadzi to do niczego dobrego. Najlepszą terapią i uzdrowieniem jest w takiej sytuacji przebaczenie (to oczywiście temat na osobny tekst).

Cieszcie się życiem!

“Nic mnie tak nie dojeżdża jak codzienność” – śpiewa Dawid Podsiadło. I ma rację 😀 Są takie dni, że myślisz tylko o tym, żeby jakoś przetrwać. W wielu małżeństwach staje się to jednak codziennością. Praca-dom-praca-dom-dzieci-szkoła-teściowa i tak w kółko. Przygnieceni obowiązkami małżonkowie nie potrafią dostrzegać pozytywnych rzeczy w swoim życiu. To niedobrze, bo wspólne wypełnianie obowiązków i wspólne cieszenie życiem, są równie ważne. Są jak dwie nogi – możesz próbować stać na jednej ale w końcu się przewrócisz 🙂  Warto więc pielęgnować radość, poczucie humoru, pałer i ewrynajt. Warto znaleźć wspólną pasję, ale też rozwijać swoje własne. Warto wyjść do ludzi, a nie zamykać się w domu. Warto czasami odpuścić kłótnię i pośmiać się z siebie. Warto dostrzegać dobre rzeczy i o nich mówić. Warto być dla siebie miłym… choć nie zawsze się chce 😉

Rozumienie istoty Sakramentu

Ślub to nie tylko sukienka, goście i gorzko-gorzko. Ślub to sakrament, a sakramenty MAJĄ TĘ MOC 😉 Pisałam już zresztą o tym wcześniej. Sami jesteśmy słabi i w wielu sytuacjach niedomagamy, ale dzięki łasce sakramentu, jesteśmy w stanie poświęcać się i przetrwać wiele trudności. Dzięki niej możemy starać się naśladować miłość Boga, która jest miłością uprzedzającą, czyli taką, na którą nie trzeba sobie zasłużyć. Taką, która daje wszystko i trwa pomimo słabości. Piękne, co? 🙂

 

Tekst zainspirowany wystąpieniem pani Małgorzaty Walaszczyk pt. “Jak budować prawidłowe relacje w małżeństwie” na prześwietnym sympozjum “Żyć w wolności, odpowiedzialności i Miłości”, 21.09.2018 w Łomiankach. (głupie przykłady oczywiście ode mnie) 

Tagged ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *