DLA RODZINY, INICJATYWY, MACIERZYŃSTWO

Żłobek czy mama?

Pięćdziesięciu psychologów i pedagogów skierowało do premiera Morawieckiego list otwarty dotyczący opieki nad dzieckiem do lat 3. Podkreślają w nim, że pierwsze lata życia są kluczowe dla rozwoju człowieka.

Bardzo ważne jest wtedy poczucie bezpiecznej więzi z bliską osobą, która „stanowi fundament dla poczucia wartości, obrazu siebie i świata, kształtowania zainteresowania otoczeniem, gotowości do uczenia się i późniejszego wchodzenia w życie społeczne i kształtowania własnych relacji rodzinnych w dorosłości.” Taką osobą najczęściej jest właśnie mama.

W związku z tym eksperci wyrażają niepokój programem Maluch+, który promuje jedynie opiekę nad dziećmi w żłobkach. Koszt stworzenia jednego miejsca w żłobku wynosi ok. 20 tys. zł, następnie państwo dopłaca z budżetu ok. 1 tys. zł miesięcznie na jedno dziecko. Rodzice rezygnujący z pracy i opiekujący się dzieckiem w domu takiego wsparcia nie dostają. Państwo zatem „nie wspiera ekonomicznie najkorzystniejszego z punktu widzenia rozwoju dziecka rozwiązania”. Z tego powodu wielu rodzicom nie pozostawia się wyboru i z przyczyn finansowych wysyłają dziecko do żłobka.

Iluzja lepszego rozwoju

Jak piszą autorzy listu, obecne przepisy są niezgodne z wiedzą naukową na temat rozwoju dziecka i „stwarzają iluzję możliwości rozwoju i edukacji dziecka oraz zadbania o jego potrzeby, w sytuacji, gdy na jednego opiekuna ma przypadać nawet do ośmiorga podopiecznych w różnym wieku (od kilku miesięcy do kilku lat), którymi ma się on zajmować samodzielnie nawet przez 10 godzin dziennie.”

Zdanie, które mnie najbardziej uderzyło: „Młodym i niedoświadczonym rodzicom przedstawia się ofertę opieki żłobkowej jako pozytywną, pożądaną i rozwijającą dziecko, nie wspominając o potencjalnie negatywnych jej skutkach.” Dokładnie tak jest. W Warszawie, gdzie mieszkam, widzę, że żłobki nie są traktowane jako pewna ostateczność, ale raczej jako naturalny wybór każdej młodej mamy. W mojej okolicy jest ich chyba kilkanaście i ciągle powstają kolejne. To coś w stylu „przecież to oczywiste, że wszyscy posyłają dzieci do żłobka, one tam się lepiej rozwiną, więcej nauczą…”. Taki klimat robi początkującym rodzicom mętlik w głowie 🙂 Ja sama przez rok urlopu macierzyńskiego wpadałam ze skrajności w skrajność, rozmawiałam ze znajomymi i szukałam argumentów za i przeciw. Od „oczywiście, że posyłam, jak każdy”, przez „no może chociaż na 2-3 dni w tygodniu” do „nie ma mowy!”. I tak w kółko 🙂 Ostatecznie zdecydowaliśmy, że Uli najlepiej będzie przy mamie. Może nie znam tylu ciekawych zabaw i nie mam tylu świetnych zabawek, ale wiem najlepiej jakie jest moje dziecko i czego najbardziej potrzebuje. Ten rok zleciał jak pstryknięcie palcem, kolejne dwa miną pewnie podobnie. Chcę jak najlepiej wykorzystać ten czas.

Propozycje ekspertów

Rozwiązania służące prawidłowemu rozwojowi dzieci, proponowane przez ekspertów to m.in. wprowadzenie bonu opiekuńczo-wychowawczego dla rodziców chcących opiekować się dzieckiem w domu, zmniejszenie dopuszczalnej liczby dzieci na jednego opiekuna w żłobku, określenie maksymalnej liczby godzin jaką dzieci mogą spędzać w opiece instytucjonalnej, zapewnienie okresu adaptacji czy możliwość swobodnego wstępu na teren żłobka przez rodziców. Treść całego listu dostępna tutaj: http://www.3plus.pl/list-otwarty-w-sprawie-opieki-nad-dziecmi-do-lat-3,a377.html

PS: Nie mam zamiaru rozpętywać burzy i krytykować wyboru rodziców posyłających dzieci do żłobka. Na pewno każdy zna osoby, które tak zrobiły i nie żałują, bo ich dziecko dobrze się tam czuje. I wspaniale, naprawdę! Można się tylko z tego cieszyć 🙂 Ale w liście, który cytuję i z którym w pełni się zgadzam, chodzi głównie o zwrócenie uwagi na to, że państwo powinno wspierać nie tylko rodziców posyłających dzieci do żłobka, ale również (a może i przede wszystkim) tych, którzy chcą opiekować się nimi w domu, bo zgodnie z obecną wiedzą jest to dla nich najlepsze.

Tagged

1 thought on “Żłobek czy mama?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *